Drewno z Amazonii

Ciekawym drewnem egzotycznym jest garapa. Występuje ono w południowej części Brazylii, w Amazonii, a także u wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Wilgotność tego drewna równa jest dwunastu procent. Kolor drewna może być bardzo różny. Rozpoczynając od żółtego beżu, kończąc na żółto-brązowym. Niekiedy kolor przechodzi nawet w pomarańcz. Ten gatunek drewna egzotycznego, podobnie, jak inne tego typu drewno, charakteryzuje się dużą stabilnością, a także twardością. Drewno garapa jest jednocześnie odporne na gnicie, owady, a także szkodliwe działanie warunków atmosferycznych.

Charakterystyczne dla tego drewna jest to, że mogą na nim występować czarne plamki, które jednak nie mają nawet najmniejszego wpływu na jakość drewna. Kiedy będzie się chciało wykorzystywać takie drewno, trzeba będzie je dostarczyć na miejsce pracy już kilka dni wcześniej. Dzięki temu będzie miało możliwość przystosowania się do panującej w danym miejscu temperatury, a także do wilgotności. Największą zaletą garapa jest to, że idealnie nadaje się ono do stosowania na zewnątrz, gdyż jest twarde i gęste.

Charakteryzuje się ono również naturalną odpornością na zarysowania, a co za tym idzie, nie zostanie zniszczone przez naprawę wiele lat. Dzięki temu, nie będzie trzeba wymieniać takich desek na nowe. Pod wpływem promienie słonecznych, a także osiadania pyłów, drewno po jakimś czasie przybierze kolor srebrzysto-szary. Dobre w celu zapobiegnięcia takiej sytuacji będzie olejowanie drewna. Dzięki temu, nie tylko będzie odporne, ale także łatwe do wyczyszczenia poprzez szczotkowanie.

Post Author: