Klapy dymowe

Klapy DymoweW Polsce bardzo często dochodzi do pożarów. Według strażaków nie ma dwóch identycznie przebiegających zjawisk ogniowych, ale wszystkie łączy jedno: gwałtowny wzrost temperatury. Tymczasem w dymie znajdują się czynniki, które pod wpływem wzrostu temperatury mogą ulec zapaleniu. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna dla strażaków i grozi poważnym rozprzestrzenieniem się pożaru. Dlatego tak ważne jest, by w budynkach montować urządzenia oddymiające. Należą do nich właśnie klapy dymowe które są obecnie obowiązkowe wręcz.

Klapa dymowa może mieć postać prostokąta lub koła. Na pierwszy rzut oka przypomina ona zwykłe okno, które montuje się w dachu. Klapa dymowa działa w oparciu o dwa sposoby sterowania. Uruchamia się ona automatycznie pod wpływem działania czujników dymu lub czujników wysokiej temperatury i odprowadza zgromadzony dym i ciepłe powietrze, sprawiając, że drogi ewakuacyjne zachowują drożność. Klapę dymową można również uruchamiać ręcznie. Pełni ona nie tylko funkcje oddymiające, ale może być wykorzystywana jako element wentylujący i źródło światła.

Według strażaków opanowanie pożaru w budynkach, w których nie zadbano o system oddymiający jest niezwykle trudne i niebezpieczne. Warto rozważyć jego instalację w swoim domu.

Post Author: